Egészen hihetetlen és kétségbeejtő, hogy az ember bármerre néz (akár az utcán, akár tömegközlekedési eszközön, akár egy kávézóban), csak mobiltelefon-függő arcokat, és a kijelzőre olvadó tekinteteket lát. Mindenki, mindenhol, mindig az okostelefonját bújja, akkor is, ha egyedül van, és ami ennél is rosszabb: akkor is, ha társaságban tölti az idejét. Ilyenkor mindig felmerül bennem az az egyszerű, prózai kérdés, hogy mi lehet ennyire fontos? Vajon mi lehet az a nélkülözhetetlen hír, az a minden más ingert elsöprő információ, ami a telefonra szíjazza a kezüket, és egy percre sem ereszti a tekintetüket? A Facebook hírfolyamon kell azonnal lájkolni a reggeli kávéról készült képeket, vagy az Instagramon a celebek bilin ülő gyerekeit? Esetleg azt kell percről percre csekkolni, hogy a saját szelfije hogyan áll a lájkgyűjtsében? Botrány, hogy nem olvasnak, botrány, hogy nem beszélgetnek, botrány, hogy egy hamis, virtuális valóságban töltik az életüket, miközben elmegy mellettük a világ, és szinte semmit sem tapasztalnak meg belőle. Mert ami telefonozás közben kívülről éri őket, az másodlagos, felszínes inger lehet csak, éppen annyi, amennyi még képes beszivárogni a virtuális szűrő árnyékolta érzékszerveiken.
És tudod mi a legrosszabb? Hogy autóvezetés közben sem képesek letenni a telefont, pedig ha valamikor, akkor vezetés közben tényleg nem kellene megosztani a figyelmüket.
Halálos balesetek tömkelege történik mobilozás miatt, ma már gyakorlatilag több mint ittas vezetés következményeként. Autóvezetés közben a telefont nyomkodni minden túlzás nélkül életveszélyes. Azzal, ha elolvasol egy üzenetet, vagy válaszolsz rá, körülbelül 5 másodpercre vonod el a figyelmed. Ha eközben mondjuk 50 km/h sebességgel haladsz, akkor kereken 70 métert vezetsz vakon. 70 méteren át haladsz az autóddal úgy, hogy nem figyeled sem az utat, sem a közlekedés többi résztvevőjét (a többi autóst, a gyalogosokat, a lámpákat, stb). 70 méteren át nem látsz semmit abból, ami veled történik. És véletlenül se mondd, hogy te képes vagy egyszerre több mindenre figyelni, mert egyrészt ez badarság (senki sem képes; a nők sem), másrészt azt nem gondolhatod komolyan, hogy amíg a bal szemeddel az utat figyeled, a jobb szemed van a telefonon.
Bemásolom ide a KRESZ vonatkozó részét, hogy mindenki számára egyértelművé tegyem a szabályozást:
„A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat.”
Segítek értelmezni: a rendőrnek már azért is joga van megbünteti, ha csak elutasítasz egy bejövő hívást. És ezzel én csak egyetérteni tudok.
